A pajzsmirigyről: 1.rész
Mi az a pajzsmirigy?
A nyak elülső részén, a gége előtt elhelyezkedő, bőséges vérellátású belső elválasztású mirigy. A légcsövet veszi körül. Kb. 20 gramm a súlya (nőknél picit kevesebb, míg a férfiaknál kicsit több). Két lebenye van, pillangó alakú, mirigyes állományú, barnásvörös színű. Két-két mellékpajzsmirigy kapcsolódik hozzá.
A pajzsmirigy alulműködés tünetei lehetnek:
- testsúlynövekedés, megfelelő diéta vagy elegendő testmozgás mellett is;
- hajhullás
- lelassult anyagcsere
- alacsony pulzus
- székrekedés
- gyengeség és fáradékonyság
- koncentrálóképesség csökkenése
- rossz közérzet
- idegesség, ingerlékenység vagy álmatlanság,
- hangulatingadozások, depresszió
- bőr szárazság
- hideg végtagok
- nemi funkciók felborulása (menstruáció zavara, csökkent nemi vágy)
Pajzsmirigy túlműködés tünetei lehetnek:
- a beteg étvágy jó, testsúlya mégis csökken
- felgyorsult anyagcsere
- hányás, hasmenés
- pajzsmirigy megnagyobbodás, más néven struma
- szapora szívverés
- előredülledő szemek, amelyek súlyos esetben akár még látáscsökkenéshez is vezethetnek.
- megemelkedett vérnyomás
- nehézlégzés
- meleg, nedves bőr
- töredező haj, hajhullás
- alvászavarok, nyugtalanság
Milyen hormonokat termel?
A pajzsmirigyben termelődő hormonok a thyroxin és kisebb mennyiségben a trijod-thyroxin. Ezek a hormonok a szövetek oxidatív anyagcseréjét szabályozzák, de fontos szerepük van a növekedési és érési folyamatok irányításában is. Említést kell még tennünk az ún. calcitoninról, amelyet a pajzsmirigy C-sejtjei termelnek, ő a kálcium anyagcserét szabályozó hormonok egyike.
A pajzsmirigyhormonok termelődését az agyalapi mirigy szabályozza. A TSH rövidítésre hallgat (tireotropin). Az agyalapi mirigy TSH elválasztását pedig a hipotalamuszban képződő tireotropin felszabadító hormon (TRH) felügyeli.
Milyen folyamatokra hat a testünkben?
A pajzsmirigy hormonok a szervezet legáltalánosabb hatású hormonjai…
Hatása minden szervre kiterjed!
- Szöveti oxidációra és az alapanyagcserére – thyroxin kezelés után számos szervben fokozódik az oxidáció intenzitása. a sejtekben fokozódik a mitokondriumok száma.
- Növekedésre, szöveti differenciálódásra – a szervek kifejlődéséhez, az egész szervezet növekedéséhez. Igy a csontosodáshoz, gyorsítja az idegrost myelinisátioját…
- Fehérje anyagcserére – nagy mennyiségű thyroxin a fehérje lebontást serkenti, a testsúly csökkenni fog…
- Szénhidrát anyagcserére – a thyroxin a szervezetben egy hármas hatásának kövezkezményeként magas vércukorszint alakul ki
- Zsíranyagcserére – csökkent thyroxin elválasztása esetén a plazma choleszterin szintje fokozódik, míg emelkedett érték mellett csökken
- Idegrendszerre – thyoxin hiányában az agy fejlődése gátolt, fokozott szerepet játszik az ingerlékenységszabályozásában, szerepe van a szellemi tevékenységben, reakció képességében, éberségében
- Keringésre – fokozott hatásként nő a szívfrekvencia, hiányaként alacsony lesz a pulzus
- Emésztőrendszerre – túlműködés esetén hasmenést, alulműködése esetén székrekedést okoz
- Egyéb hatásokra – thyroxin hatására fokozódik a táplálék felvétel, meleg, nyirkos bőr, sárgás bőrszín…
Hogyan diagnosztizálja az orvostudomány?
Amikor gyanakodni kezdünk a tünetek alapján, forduljunk háziorvosunkhoz. Ő megvizsgálja testünket és kikérdez a tünetekkel kapcsolatban. Megméri a vérnyomásunkat, pulzusunkat, testsúlyunkat, és a vérünk cukorszintjét is. Ezután laborvizsgálatra (vér és vizelet) fog elküldeni minket. Ez az első lépés. A hormonszintek megmutatják, hogy alul, vagy felül működik a pajzsmirigyünk. Igy beszélhetünk hypo- illetve hyperthyreosisról. Ezt követően kerülhet sor a pajzsmirigy ultrahang vizsgálatára. Itt képet kap az orvos a pajzsmirigyünk állapotáról. Létezik számos képalkotó vizsgálat, mint például a CT, MRI, röntgen, stb… A háziorvosunk a vizsgálati eredmények függvényében ír beutalót az endokrinológia szakrendelésre, ahol a belső elválasztású mirigyek gyógyításával foglalkoznak. Erre a szakrendelésre kell majd rendszeresen járni ellenőrzésre, gondozásra.
Milyen terápiát írhat fel az orvos?
A diagnosztizálás után, amikor már ismert a probléma, az orvos terápiát ír ki. Az egyszerűbb esetekben hormon pótlásra van csak szükség. A felírt gyógyszert a betegnek élete végéig szednie kell. Míg más esetekben akár műtétre, vagy más egyéb kezelésre is szükség lehet. Ezt minden esetben szakorvos dönti el.
Mit tehetünk még gyógyulásunk érdekében?
Tartsunk Önvizsgálatot!
Amit mindenképpen meg kell tennünk, az az, hogy elcsendesedünk és önvizsgálatot végzünk. Ezt azért kell megtennünk, hogy kiderítsük azokat az okokat, amelyek beteggé tehettek minket. Fel kell tennünk magunknak a kérdéseket. Mi vezetett ide? Min kell változtatni ahhoz, hogy meggyógyuljak? Mit tudok megtenni a gyógyulás érdekében? Mi a célom, amiért meg akarok gyógyulni. Milyen módszerek állnak a rendelkezésemre? Melyek azok a dolgok, amelyek rossz érzéssel töltenek el.
Hogyan csináljuk?
Egy picit önmagunkra kell figyelünk. Ehhez ki kell zárjuk a külvilágot és befelé koncentrálunk. Keressünk egy olyan helyet, ahol egyedül lehetünk. Fontos, hogy ne zavarjon semmi. A telefont némítsuk le. Kérjük meg családtagjainkat, hogy ne zavarjanak egy ideig. Gyújtsunk gyertyát, füstölőt, vagy aromalámpát. Egy halk zene segíthet az ellazulásban. Hunyjuk be szemünket. Ürítsük ki a fejünket, engedjük a gondolatainkat tovaszállni… És figyeljünk magunkra.
Melyek lehetnek azok a lelki okok, amelyek a pajzsmirigy rendellenes működéséhez vezethetnek?
A pajzsmirigy a nyak elülső részén helyezkedik el, körülöleli a légcsövet. A nyak a test és lélek kapcsolódási pontja. A torok csakrához, a torok energiaközpontjához kapcsolódik. Működészavara jelentkezhet, ha valakinek az az érzése, hogy mindig lenyeli a haragját és az élet igazságtalan vele. A beteg szerepében érzi jól magát. Kreálhat maga köré problémás helyzeteket azért, hogy eljátszhassa a szerencsétlen áldozat szerepét. A torok energiaközpontja a kreativitást jelképezi. Meg kell tanulni szabadon kifejezni magunkat, és felhasználni ehhez minden eszközünket. Fejleszteni az alkotó szellemet.
Alulműködés lelki okai lehetnek
Defetista (kishitű, önfeladó) személyiségre, az elkeseredettségre való hajlamra következtet. Mivel nincs igazán kedvem dolgokat végrehajtani, megtenni, áldozatként viselkedem minden velem megtörténő dologgal szemben. Így sok keserűséget és problémát élek meg, és az a benyomásom, hogy az egész világ haragszik rám. Sokkal pozitívabb hozzáállást kell tanúsítanom, és a kezembe kell vennem az életemet azért, hogy elérhessem a céljaimat.
Túlműködés lelki okai lehetnek
Túlműködés esetén a testi és mentális folyamatok felgyorsulnak. A pajzsmirigy a a légzési folyamatok ellenőrzéséhez köthető. Ezért szorosan kapcsolódik az élni vágyáshoz. A túlműködése egy olyan stresszes válasz, amely a szorongásról, bajokról, minden, kifejezésre nem juttatott érzelmről árulkodik. Ezek megnövelik, felfújják a mirigyet. Az az érzés, hogy minden túl gyorsan történik. Az élet fojtogató számomra!
A gyógyulás érdekében kifejezésre kell juttatni a vágyakat, igényeket, érzelmeket. Nem szabad, hogy elnyomni, azért, hogy a pajzsmirigy újra normálisan működhessen.
További információk, tanácsok, lehetőségek, módszerek a cikk következő részében leírásra kerülnek.
Ha felkeltettem a érdeklődésedet, további egészségmegőrző szolgáltatásimat nézd meg oldalamon! : bhgyogyasz.hu
Kezelésre jelentkezni tudsz hozzám a +36(30)724-4434 telefonszámon, vagy keressen bizalommal az elérhetőségeim valamelyikén.
Látogassa meg Életmód és tanácsadás oldalunkat! Vagy ha szeretne értesülni további híreinkről, érdekességeinkről és képzéseimről kövessen minket facebookon!
2 Responses
Köszönjük, nagyon hasznos cikk!